Збирання, сушіння та зберігання горіхів

Залежно від сорту і грунтово-кліматичних умов горіхи фундука достигають у різні строки.

В умовах Південного берега Криму та Закарпаття горіхи достигають на 8—10 днів раніше, ніж у районах степової зони і на 15 днів раніше, ніж у районах Лісостепу.

На Південному березі Криму горіхи фундука збирають у середніх числах серпня, у Степу — в кінці серпня — на початку вересня, у Лісостепу — в середніх числах вересня.

Різниця в строках достигання горіхів окремих сортів, які ростуть в одних і тих самих умовах, може коливатися від 5 до 12 днів.

З господарських міркувань більш вигідними є ранньостиглі сорти фундука, тобто такі, горіхи яких достигають у серпні. "Це зумовлено тим, що до серпня плодорадгоспи закінчують збирати плоди ягідників і кісточкових культур, а основний збір урожаю винограду, осінніх і зимових сортів яблук та груш припадає на вересень. Отже, збір горіхів фундука у серпні дасть можливість плодорадгоспам рівномірніше використовувати робочу силу і механізми.

Найбільш трудомістким процесом під час вирощування фундука є збирання урожаю горіхів. Але за умов правильної організації робіт на збиранні горіхів затрати ручної праці можна звести до мінімальних розмірів. Добрим прикладом цього є досвід горіхових радгоспів Азербайджанської РСР, де застосовують три-, а то й чотириразове збирання переважно опалих горіхів із землі.

Збирати горіхи розпочинають у стадії їх технічної стиглості. Ознаками стиглості горіхів є забарвлення шкаралупи в брунатний або світло-жовтий колір. Обгортка в цей час може бути ще зеленою, але здебільшого вона світлішає, стає жовто-зеленою чи трохи брунатною, на ній з'являються тріщини, а горіх легко виймається з неї.

Щоб полегшити збирання горіхів із землі, площу навколо кущів очищають від бур'янів та опалого листя. Під кущ можна підстилати мішковину або брезент і на них струшувати горіхи, плоди, які не осипались, зривають руками.

Зібрані горіхи з обгортками розстилають на два-три дні на сонці або в добре провітрюваних сухих приміщеннях, де обгортки в'януть і з них легко видаляються горіхи.

 

Використання матеріалів сайту можливе виключно з некоммерційною метою. Обов'язковою умовою є розміщення не прихованого від індексування та легко доступного для ока, посилання на наш сайт:

{матеріал передруковано з інтернет-ресурса avgust.in.ua}.