Вирощування грецького горіха з насіння

Культури грецького горіха з насіння можна вирощувати двома способами — сівбою насіння на постійні місця і садінням готовими саджанцями.

Краще всього закладати горіхові насадження в районах з чорноземними грунтами по чорному пару або після зяблевої оранки.

У районах з каштановими грунтами необхідна осіння глибока (до 70 см) оранка плантажним плугом. Навесні наступного року після культивації й боронування грунту ділянку маркірують під сад у двох взаємно перпендикулярних напрямках, вказуючи посівні місця. Відстань між ними в рядах і міжряддях повинна становити 10—12 м. Після маркірування готують ями для сівби розміром 40— 50X 40—50 см. їх на всю глибину заповнюють верхнім найбільш родючим шаром грунту, який беруть з близьких від ями місць, зверху роблять заглиблення не більше 7— 8-см для висіву насіння.

Найдоцільніше висівати по три насінини в одну лунку, що забезпечує високий процент схожості насіння і найкращу збереженість культур.

Горіхи в лунці розміщують на відстані 10—15 см один від одного, У лунці залишають один найкращий сіянець, а інші видаляють або використовують для поповненні культур.

Після висіву горіхів землю зверху злегка притискають для щільного прилягання до насіння лунки поливають з розрахунку 3 — 4 л на посівне місце, після чого мульчуют тирсою або іншим матеріалом.

У перші роки після сівби догляд за горіховим садом в розпушуванні грунту та виполюваннї бур'янів Міжряддя у саду треба використовувати під сільськогосподарські культури: бобові, городні, баштанні та інші. Крім того, разом з горіхом можна вирощувати також деякі види плодових та ягідних культур: з плодових – ліщину різнолисту, невисокорослі фундуки, кизил, айву, персики, з ягідних – різні види смородини, аґрус, малину. У степових районах для захису сіянців горіха від зимових вітрів та для снігозатримання в міжряддя корисно висівати кукурудзу й соняшник у вигляді куліс, залишаючи стебла на зиму. Культивувати міжряддя необхідно не глибше 4 – 5 см.

Формувати штамб у сіянців грецького горіха починають з однорічного віку. Бокові пагони видаляють у перший рік життя саджанців у серпні або рано навесні до розпускання листя на другий рік. У дворічному віці сіянці грецького горіха досягають 40—60 см, а окремі екземпляри —80 і навіть 100 см. Догляд за стовбурцями сіянців горіха у цьому віці полягає у видаленні бокових бруньок і зрізуванні бокових пагонів протягом усього вегетаційного періоду.

Пагони зрізують гострим ножем біля основи, щоб зріз був на рівні кори стовбура.

У трирічному віці продовжують формувати штамб стовбура. Кращою висотою штамба стовбура і початком крони у дорослих дерев горіха є 1,5—2 м залежно від сили росту дерева.

У чотирирічному віці в усіх сіянців грецького горіха штамб закінчують формувати і закладають крони. Однак роботи по очищенню штамба стовбура від бруньок і пагонів, що з'являються, продовжують і в наступні 3—4 роки. Крону грецького горіха закладають на висоті штамба і формують за лідерною системою, завжди з одним або двома-трьома центральними стовбурами.

Скелет крони складають 3—41 або більше основних гілок. Від правильного їх розміщення залежить форма крони. Треба слідкувати за тим, щоб основні гілки крони були з усіх боків провідника стовбура. Гілки,-що ростуть дуже близько одні від одних, треба розчищати, видаляючи слабші і залишаючи добре розвинені.

За кроною щорічно доглядають, видаляючи уражені хворобою та пошкоджені гілки, засохлі пагони, а також пагони з внутрішньої частини крони, якщо їх з'являється дуже багато.

Вирощування сіянців грецького горіха

Під розсадники вибирають ділянки, захищені від вітрів, з глибоким родючим шаром ґрунту. Крутих схилів зі змитими ґрунтами, а також низьких холодних ділянок треба уникати. Ґрунт на розсаднику орють восени на глибину 30—40 см. У південних районах України сіють горіх на початку, а в північних районах — в середині квітня. Для сівби відбирають здорове, високоякісне насіння, зібране з апробованих маточних дерев. Горіхи: сіють у ретельно підготовлений ґрунт грядками або рядами на відстані 50—60 см між рядами і 10—15 см у ряду. На гектар необхідно висівати 3000 кг насіння.

Вирощуючи сіянці для підщеп, на гектар бажано висівати 500—600.кг (відстань у рядах — 30—40 см, міжряддях — 60—100 см).

Насіння загортають на глибину 7—9 см. Проте, застосовуючи мульчу з соломи або інших матеріалів, горіхи можна сіяти на глибину до 6—7 см. Під час сівби горіхи кладуть на шов (ребро) кінчиком верхівки вбік. У розсаднику регулярно виполюють бур'яни та розпушують грунт. У посушливу погоду посіви поливають.

Сіянці горіха в розсаднику перебувають протягом одного або двох років. Після досягнення нормального росту й розвитку їх висаджують на постійне місце або в шкільне відділення розсадника для щеплення та правильного формування стовбура й крони. Пересаджують лише здорові, зимостійкі сіянці.

Викопувати горіхові сіянці бажано навесні, а не восени. Під час викопування сіянців не можна допускати механічних пошкоджень стовбура, кореневу систему треба підрізати як можна нижче, залишаючи не менше 35 см її довжини. Під час осіннього викопування для весняного садіння сіянці горіха прикопують у канавки і захищають від підмерзання.

У шкільне відділення розсадника сіянці горіха висаджують рядами на відстані 1 м і в рядах через 40—50 см. У шкільному відділенні горіхові саджанці перебувають 2—З роки. Догляд за саджанцями полягає у формуванні крони, яку формують так само, як і в сіянців у садах, що закладаються безпосереднім висівом насіння на постійне місце.

Під час викопування щеплені і сформовані горіхові саджанці знову відбирають на морозостійкість. На постійне місце висаджують найбільш витривалі рослини.

Садіння саджанців грецького горіха на постійне місце в сад

Про вибір ділянки під горіховий сад вже говорилося. Дотримуватись описаних вимог треба і при створенні горіхового саду чи іншого виду горіхових насаджень пересаджуванням сіянців грецького горіха.

Ґрунт ділянки під горіховий сад готують так само, як і для плодового саду: восени провадять зяблеву оранку на глибину 20—30 см або плантажну на глибину 60—70 см, навесні ґрунт культивують і боронують. Завчасно намічають й позначають на місцевості посадочні місця та викопують ями, як і для плодових дерев. Найдоцільніше їх копати восени.

Саджанці висаджують у сад навесні до розпукування бруньок. Відстань між посадочними ямами — 10 м. Саджанці грецького горіха підготовляють до садіння і висаджують так само, як і плодові дерева.

Відразу після садіння саджанці грецького горіха поливають з розрахунку 2—3 відра води на кожну висаджену рослину. Це сприятиме кращому приляганню частинок ґрунту до коріння і забезпечить високу приживлюваність рослин. У посушливу погоду молоді рослини горіха бажано поливати. Догляд за ґрунтом і саджанцями у горіховому саду такий самий, як і при створенні горіхового саду висівом насіння.

 

Використання матеріалів сайту можливе виключно з некоммерційною метою. Обов'язковою умовою є розміщення не прихованого від індексування та легко доступного для ока, посилання на наш сайт:

{матеріал передруковано з інтернет-ресурса avgust.in.ua}.