Використання грецького горіха в будівництві

Використання грецького горіха в дорожньому будівництві

Розширення мережі першокласних доріг у нашій країні вимагає озеленення їх найбільш декоративними, великими й довговічними деревними породами. У зв'язку з цим при обсаджуванні доріг треба широко культивувати грецький горіх. У Радянському Союзі є вже чимало прикладів вдалого озеленення доріг грецьким горіхом у Азербайджані, Закарпатській та в інших областях України.

Грецький горіх цінний для обсаджування доріг не тільки завдяки своїм декоративним властивостям, але й як захисна порода. Він прекрасно закріплює ґрунт могутньою кореневою системою, захищає його від змиву, а шляхи — від снігових, піщаних і пилових заносів. Могутні крони дерев горіха зменшують силу вітру, створюють прекрасну тінь. У придорожніх насадженнях дерева грецького горіха рано починають плодоносити. Одержання плодів може стати економічною передумовою розширення культури горіха в дорожньому будівництві.

Уздовж доріг створюють вузькі алейного типу 1—3-рядні й широкі снігозахисні смуги з грецького горіха, висіваючи насіння на постійне місце або висаджуючи саджанці, вирощені у розсадниках, на відстані 8—10 м в ряду і міжряддях.

Дуже слабо запроваджується грецький горіх у захисні насадження уздовж залізничних доріг. Проте тут він був би дуже перспективною породою, що повністю відповідає вимогам лісомеліорації щодо снігозбору й снігорозподілення. Крім того, грецький горіх сприяв би підвищенню економічної цінності захисних смуг.

Використання грецького горіха у зеленому будівництві

Грецький горіх — надзвичайно цінна для зеленого будівництва високодекоративна рослина. Декоративність його зумовлюється насамперед великими розмірами стовбура й крони уже в 15—20-річному віці. Ці розміри збільшуються протягом десятирічка в сприятливих умовах — навіть кількох сторіч. Грецький горіх декоративний не тільки влітку в облисненому стані, а й пізно восени, взимку та рано навесні. Молоді гілки бурувато-червонуваті, товщі гілки гладкі, сріблясто-сірі, а стовбури в перші два десятиріччя життя вкриті гладкою сірою корою, яка лише згодом розтріскується і набуває темно-бурого забарвлення. Листя, що з'являється навесні, завжди бурувато-червоного кольору, у окремих же дерев воно буває яскраво-зеленим. Влітку листя стає інтенсивно зеленим, з голубувато-сірим відтінком і легким глянцем. Перистість і великі розміри листя грецького горіха залишають глибоке враження незвичайності, оригінальності й стародавнього походження цієї деревної породи. Сережки з тичинковими квітками й окремі маточкові квітки з великими білуватими приймочками доповнюють глибоку декоративну оригінальність грецького горіха. Восени він оживляє пейзаж 30лотистим забарвленням свого листя. Крім цього, є садові декоративні форми горіха, розрізолисті, монолисті тощо. Грецький горіх вирощують на багатьох об'єктах зеленого будівництва: у лісопарках, парках, скверах, на вулицях і присадибних ділянках. У лісопарках грецький горіх вирощують у вигляді великих чистих груп або разом з іншими видами за типом лісових культур. У парках грецький горіх також придатний для створення груп насаджень, але й, насаджень навколо споруд, павільйонів, басейнів і для солітерів. У скверах придатний для обсаджування! обочин, а в середині скверу — у видгляді алей і поодинці.

У великі групи дерев у лісопарках і парках горіх висівають насінням на постійне місце.

Для створення алей і поодиноких посадок висаджують саджанці грецького горіха, вирощені в ближніх розсадниках. Методи сівби й садіння грецького горіха при створенні зелених насаджень такі самі, як і при закладанні садів і горіхових плантацій.

 

Використання матеріалів сайту можливе виключно з некоммерційною метою. Обов'язковою умовою є розміщення не прихованого від індексування та легко доступного для ока, посилання на наш сайт:

{матеріал передруковано з інтернет-ресурса avgust.in.ua}.