Горіх гіндса

Горіх Гіндса (Juglans hindsii W. Jepson) звичайно росте у західній частині Північної Америки, займаючи передгір'я Скельних гір і не вище 800 м над рівнем моря. Росте в суміші з різними хвойно-листяними породами.

У природних умовах дерево до 15, іноді до 25 м висотою з густою округлою кроною, темно-сіро-коричнюватою корою, яка розтріскується.

Листя довжиною 7—11 см з 15—19 листочками ланцетної форми, вздовж жилок знизу волосисте, як і черешок. Тичинкові квіти мають по 30—40 тичинок. Маточкові квітки поодинокі, зібрані по 7—8. Плоди майже кулясті, до 5 см у діаметрі, з зовнішньоплідником, м'якоопушені. Ендокарпій до 3,5 см у діаметрі, неглибокозморшкуватий, з товстою шкаралупою.

Горіх Гіндса в культурі з 1878 р. Особливо популярний він у населених місцях Центральної Каліфорнії, де часто зустрічається в озелененні вулиць. У Європі поширений як декоративне дерево, а також у колекціях дендропарків і ботанічних садів.

Відома спонтанна мутація цього виду за листям, описана Бебкоком — J. Hindsii var. quercinifolia Babcock, яка має листя з одним чи трьома листочками, овальної або еліптичної форми до 5 см довжиною.

У Каліфорнії також ростуть всесвітньо відомі гібриди горіха Гіндса. Вони отримані Л. Бербанком від схрещування цього виду з грецьким горіхом — гібрид Парадокс (Paradox) і з чорним горіхом — Королівський (Royal). Дерева цих гібридів володіють разючим гетерозисом за ростом. Так, дерева Парадокс у 13-річному віці мали висоту 23 м і діаметр стовбура 60 см, коли стандартні дерева грецького горіха у віці 31 рік досягають в тих же умовах 6 м висоти і 18 см в діаметрі. Деревина гібрида Парадокс високих технічних якостей, але плоди були гірші, ніж у грецького горіха. Гібрид Рояль також відрізняється швидким ростом, високою стійкістю і рясним плодоношенням.

Горіх Гіндса вирощується у нас переважно на півдні, є його дерева в садах, парках і вуличних насадженнях на Чорноморському узбережжі Кавказу, в Середньоазіатських республіках. У парках і ботанічних садах України, хоча й рідко, але також зустрічаються рослини цього виду.

Розмножується горіх Гіндса насінням. Після очистки від перикарпію воно може бути посіяне восени, Краще зразу на постійне місце. Для сівби навесні стратифікують з осені. Глибина загортання насіння при сівбі 6—8 см. Використовувати для вирощування слід насіння місцевого походження або з найближчих районів. Враховуючи високу ефективність отримання виключно гетерозисних гібридів від схрещування цього виду з грецьким і чорним горіхами, бажано проведення дослідів по віддаленій гібридизації його з різними видами горіхів цього роду.

 

Використання матеріалів сайту можливе виключно з некоммерційною метою. Обов'язковою умовою є розміщення не прихованого від індексування та легко доступного для ока, посилання на наш сайт:

{матеріал передруковано з інтернет-ресурса avgust.in.ua}.